Minimalizm zyskuje na popularności. Tyczy się to wielu dziedzin życia, w tym także nieruchomości. Kompaktowe rozwiązania, eliminacja zbędnych elementów, zwarta zabudowa, mobilność, przemyślane projekty – tym wszystkim charakteryzują się nowoczesne, całoroczne domki letniskowe. Ich niewielki metraż pozwala uniknąć przytłaczającej biurokracji i nadmiernej formalizacji procesu budowlanego, ale również jest na tyle wystarczający, aby wygodnie i komfortowo mieszkać.
Co jest ważne przy wyborze?
Wybór lokum jest ważnym przedsięwzięciem, a podjęta decyzja musi być przemyślana. Postawienie własnego domku zawsze wiąże się z niemałym kosztem, dlatego ostateczne rozstrzygnięcie musi być wyważone i uwzględniać nie tylko wkład finansowy w budowę, ale także późniejszą eksploatację oraz jakość życia w danym miejscu. Producenci nowoczesnych domków mobilnych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych klientów i ich potrzeb. Całoroczne domki letniskowe mogą spokojnie zastąpić tradycyjne, murowane konstrukcje, a dzięki swojej nowoczesnej technologii cieszą kolejne rzesze klientów. Istnieje jednak kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę rozważając wybór domku tego typu:
- metraż – posiadana działka determinuje metraż domku jaki możemy na niej postawić, nawet przy domkach mobilnych nie możemy zapominać o obowiązujących przepisach prawnych dotyczących warunków zabudowy czy MPZP;
- ilość mieszkańców – wiąże się to z metrażem, większa ilość mieszkańców będzie skutkowała decyzją o większej powierzchni domku, chociaż oprócz stricte powierzchni powinniśmy wziąć pod uwagę rozmieszczenie pokoi, kuchni oraz łazienki, aby wygodnie można było z nich korzystać;
- konstrukcja – powinna być solidna i starannie wykonana, aby nie było obaw o jej trwałość i komfort późniejszego zamieszkania;
- wyposażenie i wnętrze – projekt sugeruje najkorzystniejsze rozwiązania mające na celu maksymalne zagospodarowanie powierzchni, dlatego też przy wyborze domku musimy zwrócić uwagę na zaprojektowane meble, ich rodzaj i rozmieszczenie.
Precyzyjne określenie własnych intencji jest niezwykle ważne na etapie podejmowania decyzji i pozwala dobrać projekt skrojony wprost na miarę naszych potrzeb.
Mały „ciałem”, wielki duchem
Niekiedy wielometrażowe domy sprawiają wrażenie niewykorzystanych a niezagospodarowana przestrzeń czai się w każdym pomieszczeniu. W przypadku domków mobilnych sytuacja przedstawia się inaczej. Ich siłą jest efektywne wykorzystanie każdego dostępnego centymetra.
Po pierwsze projekt
35m2 to wyzwanie dla kreatywnych projektantów, którzy nawet z tak niepozornego metrażu potrafią wyczarować komfortowe, ciekawe i innowacyjne lokum. Dogodny układ pokoi, ergonomiczne rozmieszczenie technicznych oraz sanitarnych pomieszczeń, interesujące rozwiązania jak np. przestrzeń na szafy ukryta w schodach prowadzących na antresolę. To wszystko gwarantuje dobry projekt całorocznego domku letniskowego. Wybierając funkcjonalny projekt nie musimy iść na kompromis i możemy cieszyć się nowoczesnością w kompaktowym wydaniu. Musimy także pamiętać o tym, że kompleksowy projekt ma nie tylko użytkowe wnętrze, ale to również solidna konstrukcja wraz z instalacją elektryczną i sanitarną.
Przydatne triki
Jako właściciele również mamy coś do powiedzenia w temacie sprytnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Istnieją pewne zabiegi aranżacji wnętrz, które optycznie powiększą dane pomieszczenie, czyniąc je lekkim i przestronnym.
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na:
- kolorystykę – nie od dziś wiadomo, że ciemne barwy przytłaczają, a pokoje w jasnych barwach wydają się większe i przyjemniejsze. Zatem aranżując wnętrze swojego domku mobilnego pamiętajmy o jasnych ścianach i elementach wyposażenia w tej samej tonacji barw. Niewątpliwie nada to lekkości i przebywając w takim pomieszczeniu zapomnimy o niewielkim metrażu;
- wysokość domku – jeśli nasz domek może poszczycić się nienaganną wysokością powinniśmy ten atut sprytnie wykorzystać, aby umilić sobie codzienność i zwiększyć dostępną przestrzeń. Dobrym pomysłem jest zastosowanie wiszących szafek, półek, czy regałów. Zaoszczędzimy miejsce na posadzce, a dodatkowo zyskamy nowoczesny design. Przy tym wszystkim musimy pamiętać o jednym – co za dużo to niezdrowo. W żadnym wypadku nie można przesadzić i przytłoczyć domku zbyt duża ilością wiszących mebli;
- przydatne detale – kto nie słyszał o tym, że lustra potrafią zdziałać cuda i właśnie warto zastosować ten trik w całorocznym domku letniskowym. Oprócz optycznego powiększenia powierzchni lustra to także piękna ozdoba wnętrza. Możemy również pokusić się o inne ozdoby naścienne, lekkie zasłonki, czy poduszki wykonane z naturalnych materiałów;
- odpowiednie meble – najlepiej jest zainwestować w te wielofunkcyjne, które nie ograniczą nam zbytnio przestrzeni, a będą służyły w różny sposób (np. rozkładane kanapy, składane blaty czy krzesła);
- minimalizm i porządek – każde pomieszczenie, które jest zagracone traci na swej atrakcyjności, a w przypadku małych domków jest to jeszcze bardziej widoczne. Wybierając domek mobilny o niewielkim metrażu musimy jeszcze bardziej przywiązywać uwagę do utrzymywania porządku i nie gromadzić zbędnych przedmiotów.
W prostocie siła
Całoroczne domki letniskowe posiadają wiele zalet i nic dziwnego, że stają się coraz bardziej popularne wśród klientów. Ich prosta konstrukcja sprawia, że ich koszt postawienia jest niewielki, a przemyślane projekty czynią późniejszą eksploatację naprawdę ekonomiczną.
Do najważniejszych zalet domków mobilnych należy zaliczyć:
- niższe koszty budowy i użytkowania;
- wygodę i funkcjonalność;
- minimum formalności;
- oszczędność czasu w porównaniu do tradycyjnej budowy;
- technologię budowy – elementy przygotowane w fabryce przy użyciu precyzyjnych maszyn są idealnie spasowane, nie trzeba również przejmować się warunkami pogodowymi.
Jeżeli 35m2 to dla kogoś metraż zbyt mały, pamiętajmy, że poszczególne moduły można łączyć i tworzyć pokaźne, nawet stumetrowe kompozycje. Całoroczne domki letniskowe mogą spokojnie zastąpić tradycyjne, murowane konstrukcje i stanowić dogodne miejsce do zamieszkania na długie lata.