IKADOM jest firmą z 11. doświadczeniem w konstruowaniu modułów kontenerowych. Każdy domek wykonywany jest z dużą starannością, ściśle według indywidualnych wytycznych każdego klienta. Konstrukcje powstają w oparciu o stalowe szkielety. Konstrukcja spełnia surowe normy, dzięki czemu posiada odznaczenia takie jak CE oraz DIBt. Konstrukcja dostarczana jest bezpośrednio pod wskazany przez klienta adres. Wystarczy kilka godzin, by mógł on cieszyć się swoim wyjątkowym, całorocznym domkiem modułowym.
Kiedy dom modułowy można postawić na działce bez pozwolenia?
Według zapisów ustawy o Prawie Budowlanym istnieje kilka przypadków zezwalających na ustawienie całorocznego domu na działce, bez konieczności wcześniejszego pozyskania pozwolenia. Ma to miejsce w następujących przypadkach:
- jeżeli obszar oddziaływania budynku mieści się w całości na działce (działkach), na której potrzeby został zaprojektowany;
- powierzchnia budynku nie przekracza 35 m², a ilość wszystkich znajdujących się na jednej działce jest nie większa niż 2 na każde 500 m² powierzchni działki;
- gdy jest to obiekt niebędący trwale połączony z gruntem, który w razie potrzeby bez większych problemów będzie można przenieść w inne miejsce.
Warto pamiętać o tym, że choć nie w przypadku wszystkich obiektów, jakie są umiejscowione na działce, niezbędne jest pozyskanie pozwolenia na budowę, nie oznacza to, że taki fakt nie wymaga stosownego odnotowania. Jeżeli nie ma konieczności wnioskowania o pozwolenie na budowę obiektu, chęć jego umieszczenia na działce należy zgłosić do właściwego urzędu. Domy modułowe muszą być zgłaszane jako obiekty wolnostojące służące do zamieszkania.
Formalności niezbędne do posadowienia domu modułowego
Każdy obiekt, który pojawia się na działce, jeżeli nie wymaga pozwolenia na budowę, musi zostać zgłoszony do odpowiedniego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Należy pamiętać o tym, że takie zgłoszenie do wybranej instytucji powinno wpłynąć nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem prac nad umiejscowieniem budynku. Jeżeli właściciel działki nie otrzyma decyzji odmownej, wówczas ma miejsce tzw. ciche pozwolenie, co oznacza, że śmiało może on przystąpić to realizacji planowanych prac. Taka zgoda ważna jest przez 2 lata.
Przy zgłoszeniu zamiaru umiejscowienia na działce domu modułowego niezbędne jest uzupełnienie formularza, w którym muszą zostać zawarte obowiązkowe dane:
- rodzaj, zakres oraz sposób wykonania prac;
- przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych;
- oświadczenie potwierdzające prawo do użytkowania danej nieruchomości.
Miejscowy plan zagospodarowania a domy modułowe
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera najważniejsze informacje dotyczące przeznaczenia terenu i planu jego zagospodarowania. Podobnie jak w przypadku nieruchomości powstających w sposób tradycyjny, tak i w przypadku domów modułowych niezbędne jest zapoznanie się z tym dokumentem. Plan określa nie tylko to, co może się znaleźć na danym obszarze, ale również maksymalną ilość zabudowań dla danego terenu, ich wielkości, wysokości czy rodzaju.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w Polsce w dalszym ciągu na wielu obszarach nie funkcjonuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Taki stan rzeczy jest powodowany przede wszystkim tym, że wiele gmin w dalszym ciągu nie podjęło się uchwalenia aktu prawa miejscowego. Jak należy postąpić w takim przypadku? Z całą pewnością nie wolno przystąpić do budowy żadnego obiektu, bez wystąpienia do odpowiedniej jednostki z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Jak wyglądają całoroczne letniskowe domy modułowe?
Całoroczne domy modułowe to idealne rozwiązanie dla osób niecierpliwych, które chcą wybudować nieruchomość w stosunkowo krótkim czasie. Warto wiedzieć, że domy modułowe mogą pełnić zarówno funkcje stałych obiektów mieszkalnych, jak i pełnić rolę obiektów wypoczynkowych, które nie zostały trwale połączone z gruntem za pomocą fundamentów. Czas budowy domu letniskowego całorocznego to okres około 1-3 miesięcy.
Domy modułowe to rozwiązanie, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Składają się z odpowiedniej ilości komponentów wyprodukowanych w fabryce, które szybko i efektywnie montowane są na placu budowy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których domy przewożone są w całości na swoje miejsce docelowe. Choć producenci domów modułowych w swoich katalogach mają mnóstwo gotowych konstrukcji, to jednak specyfika takiego rozwiązania sprawia, że daje ono dość duże pole manewru i dokonania zmian, zgodnie z indywidualnymi wytycznymi zamawiającego. Takie nowoczesne domy nie tylko doskonale się prezentują, ale również są dość komfortowe w użytkowaniu nawet przez cały rok.
Dlaczego całoroczne modułowe domki letniskowe to dobre rozwiązanie?
W wielu przypadkach zdarza się, że inwestorzy nie mogą czekać z wybudowaniem tradycyjnego domu, a nieruchomość potrzebna jest najszybciej, jak się tylko da. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem są modułowe domki. Kiedy wszystkie elementy są już gotowe, konstrukcja przewożona jest i wznoszona w miejscu wskazanym przez zleceniodawcę. Takie rozwiązanie nie wymaga konieczności konstruowania fundamentów, jest także pozbawione betonowych dodatków, przez co nie ma konieczności długiego oczekiwania na dojrzenie tego materiału.
Modułowe domki letniskowe pod wieloma względami mają znaczną przewagę nad tymi, które budowane są metodami tradycyjnymi (choć to w dużej mierze uzależnione jest od tego, jakie materiały zostaną wykorzystane). Atutem takiego rozwiązania jest również duża dowolność rozpoczęcia inwestycji. W przypadku stawiania domów modułowych pogoda nie ma większego znaczenia, zupełnie inaczej niż przy tradycyjnej budowie, która nigdy nie powinna być rozpoczynana w okresie zimowym.