Mały, ale własny – dom bez pozwolenia na budowę

Budowa domu bez pozwolenia jest możliwa, gdy ten nie przekracza określonej powierzchni. Wystarczy zgłoszenie w odpowiedniej instytucji, by postawić całoroczny domek na działce i spełnić marzenie o posiadaniu własnego lokum. Co jednak warto wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji?

Dom bez pozwolenia – jak to działa?

Domy na zgłoszenie to tańsza alternatywa dla tradycyjnych domów murowanych. Nie każdy może pozwolić sobie na kosztowną inwestycję, a zaciąganie wysokich kredytów hipotecznych to częste rozwiązanie, które nie zawsze okazuje się korzystne. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się małe domki, które można posadowić na własnej działce, bez konieczności uzyskania pozwolenia. 

Prawo budowlane wyraźnie określa, w jakiej sytuacji wystarczy tylko zgłoszenie. Przepisy prawne stanowią iż dom do 35m2 nie wymaga pozwolenia, jednak stawiany na innej działce niż rekreacyjna musi spełnić wymogi miejscowego planu zagospodarowania. Jeśli teren inwestycji nie jest nim objęty, trzeba wystąpić o warunki zabudowy i o obszar oddziaływania budynku. Warto w związku z tym jeszcze przed zakupem działki i projektu domu upewnić się co do formalności. Co więcej, liczba tego typu obiektów nie może przekraczać jednego na każde 500m2. 

Zgłoszenie – na czym polega?

Zgłoszenia dokonuje się w odpowiedniej instytucji. Zazwyczaj to Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta. Do wypełnionego formularza należy dołączyć:

  • projekt budowlany;
  • warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;
  • dokument poświadczający własność działki.

Warto jednak zaznaczyć, że budynek nie może być określany jako mieszkalny dom jednorodzinny, a w dokumentacji należy używać określenia budynek rekreacji indywidualnej. To bardzo istotne, gdyż w przeciwnym wypadku niezbędne będzie pozwolenie. Ponadto inwestycja musi być parterowa, a jeśli planowana jest druga kondygnacja, musi być opisana jako nieużytkowa i nieprzeznaczona do zamieszkania. 

Jeśli podczas kolejnych 21 dni inwestor nie otrzyma dokumentacji z wyraźnymi przeciwwskazaniami, można rozpocząć budowę domu bez pozwolenia. Jest to tzw. cicha zgoda. 

Funkcjonalność i nowoczesność – wybór projektu

Mogłoby się wydawać, że 35m2 to niewiele. Rzeczywiście metraż nie jest zbyt duży, jednak wszystko uzależnione jest od odpowiedniej konstrukcji. Wystarczy odpowiedni rozkład pomieszczeń, dodatkowa antresola do spania i wypoczynku, by pomieścić wszystko to, co niezbędne. W takiej sytuacji niezbędny jest odpowiednio przemyślany projekt, który do maksimum wykorzystuje przestrzeń i każdy centymetr. Obecne rozwiązania i aranżacje wnętrz są tak bogate, że pozwalają na niebagatelne rozwiązania, które ułatwiają mieszkańcom swobodne funkcjonowanie w każdym domu. 

Niewielki metraż to spore wyzwanie dla projektantów, dlatego warto wybrać odpowiednią firmę, która opracuje projekt od samego początku z największą dbałością o każdy szczegół. Jedną z nich jest IKADOM, która już od 11 lat produkuje moduły kontenerowe. Domki wykonywane są od projektu po dostawę, przy czym klient nie musi się już nawet martwić o fundament. W zależności od potrzeb klienta inwestycja może być już wyposażona w odpowiedni sprzęt AGD i RTV. To solidna i trwała konstrukcja przy minimalnym czasie na realizację. To również dużo mniejsze koszty realizacji inwestycji.

Całoroczny dom letniskowy – co jest ważne?

Domy IKADOM z powodzeniem zastępują tradycyjne domy murowane. Są tańsze, szybsze w realizacji, a jednocześnie trwałe i żywotne. Warto jednak przed podjęciem decyzji zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów.

1. Niewielki metraż – domu bez pozwolenia mogą posiadać maksymalnie 35m2. Dodatkowo działka uzależnia również ilość tego typu budynków. 

2. Domownicy – ilość mieszkańców jest dość istotna. Duża rodzina to oczywiście więcej koniecznej przestrzeni i komfort dla mieszkańców.

3. Trwałość konstrukcji – mimo iż dom określany jest jako letniskowy, jego konstrukcja musi być silna i trwała. 

4. Odpowiednie wyposażenie – warto zorientować się co do funkcjonalności. Można w tym celu zapoznać się z ofertami sklepów z meblami lub udać się po profesjonalny projekt do biura projektowego.

 

Minimalizm na 35m2, czyli jak zagospodarować przestrzeń?

Niewielki metraż wymaga kreatywności. Kompaktowe rozmiary domu stanowią spore wyzwanie dla projektantów. Jak zmieścić wszystkie niezbędne pomieszczenia, wyposażenie i jeszcze pozostawić przestrzeń dla mieszkańców? Kompromisy wymagają poświęceń, więc i w tym przypadku należy mieć na uwadze, iż jest to dom przy spełnieniu minimum formalności, a czas na realizację projektu i jego koszty są znacznie mniejsze, niż domu jednorodzinnego wykonanego tradycyjną metodą murowaną. 

Mając taką przestrzeń do zagospodarowania, warto poznać funkcjonalne rozwiązania projektantów. Oto kilka z nich:

  • jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, dlatego należy zrezygnować z ciemnej kolorystyki;
  • szafy do zabudowy to doskonałe rozwiązanie, by wykorzystać każdy możliwy centymetr od podłogi do sufitu;
  • lustra doskonale rozświetlają pomieszczenie i powiększają wizualnie metraż;
  • wielofunkcyjne meble to rozwiązanie idealne: rozkładane sofy, fotele do spania, składane stoły i blaty;

Zalety domu na zgłoszenie

Mały domek ma swoje oczywiste zalety. Jedną z nich jest z pewnością koszt budowy, a w przypadku domów bez pozwolenia to również krótka droga realizacji. Często formalności do uzyskania niezbędnej dokumentacji ciągną się w nieskończoność. Domek mobilny to również niższe koszty użytkowania i opłaty. Wybierając przy tym odpowiednie rozwiązania aranżacyjne to wygoda i funkcjonalność oraz dodatkowe oszczędności. Technologia budowy jest obecnie na tak wysokim poziomie, że umożliwia tworzenie pokaźnych konstrukcji. 

IKADOM – przestrzeń na 35m2

Całoroczne domy letniskowe to rozwiązanie idealne zarówno dla osób niecierpliwych, jak również tych z ograniczonymi funduszami. Domy oferowane przez IKADOM mogą pełnić funkcję domków wypoczynkowych i stałych obiektów mieszkalnych. Szybki czas realizacji, zazwyczaj od 1-3 miesięcy to olbrzymia zaleta, która wpływa na rosnącą popularność tego typu rozwiązania. Projekty są dostoswane indywidualnie do każdego klienta, a rozwiązania oferowane przez firmę gwarantują trwałość i stabilność konstrukcji. Taka inwestycja pochłania znacznie mniej pieniędzy, dając przy tym komfort użytkowania. 

IKADOM to świeże projekty, z które odpowiedzialne są młode umysły. Aktualne trendy, niebagatelne rozwiązania i pomysły to rozwiązania, które cieszą każdego mieszkańca. Dzięki temu nawet niewielki metraż zyskuje funkcjonalność i swój urok.